הפלגות ארוכות במחנות קיץ

מחנות קיץ הם חלק בלתי נפרד מתנועות הנוער. כל מי שהיה חבר בתנועת נוער כלשהי כגון הצופים, הנוער העובד והלומד, בני עקיבא ועוד, כנראה מכיר על בשרו את החוויות של מחנות קיץ. יש אפילו חניכים אשר אינם מגיעים במהלך השנה באופן קבוע לפעילות בתנועה, אך כשמגיע תורן של פעילויות מיוחדות כגון מחנות קיץ פתאום הם צצים. ובאמת, מדובר בחוויה שלא כדאי לפספס. מחנות קיץ, על אף התנאים הלא נוחים במיוחד המאפיינים אותם, משאירים בדרך כלל זיכרונות נעימים ותורמים לגיבוש החברים בתנועה. מה בעצם כוללים מחנות קיץ? מדובר בדרך כלל בימים אחדים שבהם שוהים החניכים ביחד עם המדריכים ורכזי התנועה במחנה בתנאי שטח. מחנות הקיץ מתקיימים בחופש הגדול, בחודש אוגוסט בדרך כלל, והם ממוקמים ביערות שונים בארץ כמו יער עופר, בן שמן, לביא ועוד. בדרך כלל כוללים מחנות קיץ טיולים באזור, תחרויות ומשחקי חברה בשטח המחנה.

במסגרת האטרקציות במחנה מארגנים פעילויות בים

כגון הפלגות ארוכות עם סירות מבתי ספר ימיים שעוזרים בארגון ובשייט עצמו. מאחר שהמחנות נעשים בתנאי שטח, החניכים ישנים על האדמה עם שקי שינה, מתקלחים במקלחות שדה ועושים את צרכיהם בבתי שימוש ניידים. האוכל של מחנות קיץ מהווה חוויה בפני עצמה, ולאו דווקא בגלל שטעמו ערב לחיך: אדרבא, אין ספק שהאוכל של אימא בבית טעים הרבה יותר, אבל המדריכים והחניכים נוהגים לאלתר מאכלים שונים ומשונים. כך למשל, זכור לי מאותם מחנות קיץ חניך אחד שנהג לטבול מלפפון חמוץ בשוקולד ולאכול להנאתו, או חניך אחר שאחזה בו תשוקה לשוקו שלא היה בנמצא, ועל כן הוא לקח מספר קוביות שוקולד וערבב עם חלב. האמת, זה היה השוקו הכי טעים ששתיתי אי פעם. דווקא חוויה לא נעימה אשר מחנות קיץ השאירו בי היא השירותים הניידים ריח הצחנה הנוראית ששרר בהם גרם לי להתאפק במשך רוב המחנה. ובכל זאת

מחנות קיץ הם דבר מומלץ בכל פה

לא מזיק לצאת לכמה ימים מהשגרה ולחיות קצת בשטח. חוץ מזה, זו הזדמנות נהדרת לחניכים במחנה להכיר חניכים רבים ממקומות שונים בארץ, ויש כאלה שאף שומרים על קשר זמן רב עם חברים שהכירו בזכות אותם מחנות קיץ. אחת הביקורות שנשמעות כלפי מחנות קיץ היא מחירם המופקע, לדעת הורים רבים. מי שאינו מקבל סבסוד עבור מחנות קיץ מהמועצה, העירייה או תנועת הנוער עצמה, נאלץ לשלם סכום גבוה מאוד. מדובר על כמה מאות שקלים עבור ימים אחדים, כשהמחיר עולה בהתאמה למספר הימים. ישנם כאלה המשווים מחנות קיץ לחופשה בבית מלון למשל, וטוענים שההבדל במחיר ביניהם לא גדול, בהתחשב בתנאים שמקבלים בבתי מלון לעומת מחנות קיץ. למה באמת מחנות קיץ עולים כל כך הרבה כסף? כי יש צורך באבטחה רצינית ואישורים רבים, מרפאה וחובשים צמודים, אוטובוסים שעולים גם הם כסף רב, וכמובן הציוד והאוכל. מאחר שמדובר בילדים זו אחריות עצומה לדאוג לשלומם של כל כך הרבה ילדים מה שבטוח, מחנות קיץ לא נועדו להעשיר את קופתה של התנועה, וגם אם כן זה בסופו של דבר לטובת הילדים. בהתחשב בכך שרוב פעילות התנועה במהלך השנה מתקיימת חינם אין כסף, ניתן אולי לקבל בהבנה את מחירם הגבוה של מחנות קיץ. ובכל זאת, ילדים רבים לא משתתפים במחנות הקיץ בשל מחירם הגבוה, וחבל.